Każde przedsiębiorstwo osiąga jakiś przychód a zarazem ponosi też jakieś koszty, musi opłacać składki i płacić podatki, dlatego by wywiązywać się ze wszystkich obowiązków musi wprowadzić określony rodzaj ewidencji, jaką jest rachunkowość. Rachunkowość jest to system ewidencji gospodarczej oparty na dokumentach, który w sposób systematyczny i ciągły ujmuje przebieg oraz skutki procesów gospodarczych. By rachunkowość stała się prostsza można przyswoić sobie trzy opisane tu zagadnienia.
- Zadania rachunkowości– czym tak naprawdę między innymi będzie trzeba się zająć przy prowadzeniu rachunkowości w przedsiębiorstwie:
- Przygotowywanie sprawozdań finansowych,
- Prowadzenie ksiąg rachunkowych,
- Okresowe sprawdzenie stanu aktywów i pasywów,
- Ustalenie wyniku finansowego poprzez wycenę aktywów i pasywów,
- Przechowywanie dokumentacji księgowej,
- Terminy – rachunkowość oprócz wielu bardzo ważnych operacji opiera się również na terminach, których trzeba przestrzegać by uchronić się od kontroli i kar.

Istnieją rzeczy, które musimy wykonać codziennie takie jak:
- zaksięgowanie wszystkich dokumentów sprzedaży i kosztowych.
Co miesiąc trzeba pamiętać o dokładnych terminach jak:
- do 15-tego każdego miesiąca opłata za składkę w ZUS za siebie oraz pracowników w raz z dokumentami rozliczeniowymi (ZUS DRA, RCA, RZA);
- do 20-ego opłata za podatek z poprzedniego miesiąca oraz PIT4 za pracowników;
- do 25-tego musimy obliczyć podatek VAT ora przesłać deklarację VAT7 ( nawet w przypadku, kiedy jest zerowa);
- Na koniec miesiąca należy wydrukować i zarchiwizować dokumenty, rejestry oraz zestawienia;
Niektóre dokumenty możemy też wysłać, co kwartał to zależy, jaki sposób rozliczania PIT wybraliśmy. Nie dotyczy to PIT4, ponieważ płacony jest zawsze, co miesiąc.
Co roku, a tak naprawdę na początku nowego roku za poprzedni musimy złożyć dokumenty:
- Złożenie deklaracji rocznej PIT36 lub CIT8 ( CIT8 należy złożyć wraz ze sprawozdaniem rocznym do 31 marca, a w przypadku zarejestrowanych w KRS również do sądu);
- Deklaracja PIT4 za pracowników do 31 stycznia, a PIT11 do końca lutego;
- Przechowywanie dokumentacji księgowej – określone jest ustawą i należy przestrzegać terminu przechowywania ksiąg rachunkowych oraz zbiorów dokumentacji księgowej. Należy pamiętać, że okres przechowywania dokumentacji księgowej następuje od początku roku, który następuje po roku obrotowym. Terminy przechowywania ksiąg rachunkowych:
- księgi rachunkowe należ przechowywać 5 lat,
- roczne zatwierdzone już sprawozdania finansowe obowiązuje trwałe przechowywanie,
- dokumenty inwentaryzacyjne przechowujemy 5 lat,
- dowody księgowe, które dotyczą wpływów ze sprzedaży trzeba zachować aż do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego za dany rok obrotowy
- karty wynagrodzeń pracowników lub ich odpowiedniki trzeba przechowywać nie krócej niż 5 lat,
- inne dowody księgowe i dokumenty pozostać muszą w firmie przez 5 lat.
Dziękuję za artykuł przyda się ściąga bo ciężko wszystko spamiętać!
Od pamiętania wszystkiego są profesjonalne księgowe lub biura rachunkowe 🙂 Przedsiębiorca powinien zająć się robotą a nie księgowością.
Zgadza się, dzisiaj jest dużo trudniej pozyskiwać klientów i firma powinna skupić się na pracy i pozyskiwaniu klientów a księgowość trzeba oddać profesjonalistom, którzy śledzą zmiany, są na czasie i są w stanie doradzić optymalne rozwiązania.
@Ralf, nie do końca zgodzę się z Tobą, jeśli kogoś stać na utrzymanie i szkolenia dla księgowej na etacie może ją zatrudnić. W spółce z o.o. którą prowadzimy koszt utrzymania księgowej to 6000 miesięcznie plus dochodzą do tego cykliczne szkolenia co kilka miesięcy kosztujące od 2000 do 5000 tyś złotych. Koszty faktycznie są spore i pewnie biuro rachunkowe wyszłoby taniej, ale księgowa zajmuje się też tematami prowadzenia biura więc jeśli połączy się 2 etaty w jeden wysokie koszty można pogodzić.