Celem każdej firmy jest generowanie zysków, a te, jak wiadomo, zależą w dużej mierze od wysokości kosztów. Jeśli chodzi o koszty ogrzewania, mają one bez wątpienia charakter sezonowy, ale potrafią być znacznym obciążeniem dla budżetu przedsiębiorstwa. Warto więc wiedzieć, które rozwiązania pozwalają dzisiaj na największe oszczędności.

Co wpływa na koszty ogrzewania?

Zanim przejdziemy do oszczędnych metod ogrzewania, warto sobie uświadomić, że na koszty wpływ ma nie tylko zastosowana technologia lub rodzaj paliwa, ale także wiele innych czynników. Jednym z najważniejszych jest stopień izolacyjności samego budynku, czyli jego właściwości do ochrony wnętrza przed stratami ciepła. Nawet najtańsze rozwiązanie może okazać się kosztowne, jeśli produkowane ciepło będzie uciekało przez nieszczelne okna bądź niedocieplone ściany hali przemysłowej. Na problem należy więc spojrzeć kompleksowo i najlepiej powierzyć projekt ogrzewania specjalistom. Warto bowiem pamiętać, że w niektórych obiektach konieczne jest zastosowanie specjalnych rozwiązań wspomagających efektywność ogrzewania i jego energooszczędność. Przykładem mogą być lokale handlowo-usługowe, w których ciągłe otwieranie drzwi powoduje znaczne straty ciepła. Jak się okazuje, można im dość łatwo zapobiec, stosując np. kurtyny powietrzne.

Najtańsze metody ogrzewania

Po niedawnych podwyżkach cen energii elektrycznej w Polsce ogrzewanie za jej pomocą z pewnością nie należy do najtańszych. Szukając więc oszczędnych sposobów na ogrzanie firmy, lepiej skupić na innych metodach.

Ogrzewanie gazowe

Za najtańsze w naszym kraju wciąż uważane są systemy grzewcze zasilane gazem. Są one korzystne ekonomicznie zarówno pod kątem inwestycji, jak i potem kosztów bieżącej eksploatacji, ponieważ ceny gazu utrzymują się wciąż na niskim poziomie. Nowoczesne kotły gazowe są również cenione za prostą obsługę, a sam system grzewczy za bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego.

Ekologiczne pompy ciepła

Pod względem inwestycji ekologiczne pompy ciepła są dość drogie, jednak niskie koszty ich późniejszej eksploatacji rekompensują początkowe koszty. Dzięki nim do ogrzewania budynku można wykorzystywać ciepło pochodzące ze środowiska naturalnego np. z wód gruntowych, które jest przecież darmowe. Do obsługi pomp potrzebna jest jednak energia elektryczna, której zużycie (stosunkowo niewielkie) jest głównym kosztem ogrzewania. Może być on większy, jeśli pompa odpowiada również za podgrzanie wody w budynku. Warto też dodać, że korzystne są także kompleksowe instalacje obejmujące pompy ciepła, rekuperację oraz wentylację. Rozwiązania takie sprawdzają się nawet w obiektach o dużej kubaturze takich jak biurowce czy placówki handlowe.

grzejnik

Wymieniliśmy dwa sposoby na tanie ogrzewanie w firmie, jednak warto pamiętać, że ostateczny wybór metody zależy od tego, w jakim budynku ma być ona zastosowana. Przykładowo w dużych obiektach przemysłowych takich jak hale często ekonomicznym rozwiązaniem okazują się nagrzewnice zasilane gazem albo olejem. Z kolei w niewielkich budynkach usługowych mogą sprawdzić się tradycyjne kotły na ekogroszek lub pellet.

Polecane wpisy