Zakup urządzenia drukującego to dla każdego przedsiębiorcy tylko ułamek kosztów jakie trzeba ponieść, aby firma funkcjonowała jak najlepiej. Jako przedsiębiorcy mamy  świadomość, że podczas długoletniej perspektywy korzystania z drukarki sama cena urządzenia jest mniej istotna niż późniejsze koszty związane z jego eksploatacją.

Ponieważ w dzisiejszych czasach, nawet małemu przedsiębiorcy ciężko obejść się bez wydruków dokumentów, faktur czy rozliczeń, a niejednokrotnie możliwość szybkiego wytwarzania dokumentów stanowi warunek dobrze prosperującego przedsiębiorstwa, warto zatem dobrze zastanowić się w jaki sposób obniżyć koszty drukowania.

Z pewnością warto odwiedzić sklep z tonerami do drukarek, w którym oprócz wynegocjowania rabatów, dobierzemy toner, którego stosunek ceny do jakości będzie bardziej korzystny od używanego dotychczas. Być może przekonamy się również do zastosowania zamienników oryginalnych tonerów czy tuszy, które obecnie praktycznie wcale nie odbiegają jakością od firmowych produktów. Za alternatywnymi materiałami eksploatacyjnymi przemawia nie tylko ich cena, ale także wydajność. W Większości przypadków informacja dotycząca wydajności tonera umieszczona jest na opakowaniu. Możemy zatem w łatwy sposób sprawdzić ile wydruków jesteśmy w stanie wytworzyć dzięki danemu zamiennikowi i ocenić czy będzie on lepszą opcją od oryginału.

Pamiętajmy, aby nie doprowadzić do uszkodzenia głowicy drukarki istotne jest zatem, aby nie zapomnieć o tym, że do drukarek pracujących na tuszach pigmentowych nie zakładamy zamienników z tuszami barwnikowymi i odwrotnie. Przy zastosowaniu tej zasady oszczędzimy firmowy sprzęt i czas, który musielibyśmy przeznaczyć na jego naprawę. A w sprawie doboru odpowiedniego tuszu z pewnością możemy zwrócić się do sprzedawcy.

Warto również zaszczepić w sobie i swoich pracownikach stosowanie trybu oszczędnego wydruku, który jesteśmy w stanie włączyć zarówno z poziomu systemu operacyjnego jak i z poziomu panelu sterującego, znajdującego się w drukarce. Ta mała zmiana pozwoli na oszczędne pobieranie tuszu, przy jednoczesnej nieznacznej utracie jakości wydruku.

Oprócz zastosowania zamienników oryginalnych tuszy i tonerów czy też materiałów eksploatacyjnych o podwyższonej wydajności oraz włączenia oszczędnego trybu drukowania warto także przy wytwarzaniu większej ilości dokumentów ustawić druk dwustronny, który pomoże nam zaoszczędzić nie tylko toner, ale także zmniejszy ilość zużycia ryz papieru.

Rozważyć możemy także opcję wydruku wielu stron na jednej kartce papieru, być może druk będzie mniej czytelny, ale jeśli nie mamy problemów ze wzrokiem nie powinno to stanowić dla nas problemu. Natomiast gdy drukujemy treści z dużą ilością zdjęć a w danym momencie nie jest nam potrzebny kolor warto rozważyć druk w odcieniach szarości. Dzięki któremu zaoszczędzimy droższy od czarnego, tusz kolorowy. Pamiętajmy także przy wydrukach na przykład ze stron internetowych o wycinaniu niepotrzebnych treści takich jak banery, zdjęcia czy reklamy.

Polecane wpisy