Aranżacja funkcjonalnego biura wcale nie jest taka prosta, ale nie jest też zadaniem aż tak nierealnym, jak to czasami jest przedstawiane. Ogólnie rzecz biorąc, jest to jedno z tych zadań, które należy realizować w sposób metodyczny i planowy, opierając się na konkretnych przesłankach, a o efekt można być w miarę spokojnym.

Funkcjonalność

Czym właściwie jest funkcjonalność? To podstawowa kwestia, którą zazwyczaj rozumie się w sposób domyślny. Nikt nie definiuje funkcjonalności w funkcjonalnym biurze, ale jest to błąd. Trzeba w tym miejscu jasno przedstawić sprawę: funkcjonalność to zdolność przestrzeni do zapewniania wsparcia dla funkcji w niej realizowanych. Funkcjonalna kuchnia to kuchnia, w której przygotowanie posiłków będzie ułatwione i przyspieszone. Funkcjonalny garaż to miejsce, w którym można zaparkować samochód oraz wykonywać w łatwy sposób czynności związane z utrzymaniem samochodu. A funkcjonalne biuro? To oczywiście miejsce, które będzie ułatwiało pracę biurową. Z tym, że praca biurowa może mieć bardzo różny charakter.

Oczekiwane funkcje biura

Funkcjonalność jest zawsze elementem pochodnym. Nic samo w sobie nie jest funkcjonalne. Musi dopiero istnieć określona funkcja, w stosunku do której coś może stać się funkcjonalne. Należy to rozumieć poprzez analogię narzędzi: narzędzie musi być dopasowane do czynności, którą wykonujemy, bo nawet najlepszy młotek nie wkręci śruby. W przypadku biura aranżację funkcjonalną zawsze należy rozpocząć od odpowiedniego rozeznania funkcji realizowanych przez dane biuro, a te mogą być bardzo zróżnicowane.

Funkcje biura

Praca w biurze może mieć kilka podstawowych form. Zazwyczaj nie są to formy czyste, co oznacza, że w mniejszym lub większym stopniu będą się one przenikały, uzupełniały, a czasami też będą ze sobą konkurować. Zazwyczaj najważniejsza jest praca indywidualna i każdy pracownik musi posiadać odpowiednie do niej warunki.

pomieszczenie dla grupy pracowników
Wyposażenie pomieszczenia dla zespołu pracowników

Najczęściej też dochodzi do pracy zespołowej, więc biuro powinno dawać możliwość zorganizowania się w grupie. Kolejny element to praca konferencyjna, czyli spotkanie i wymiana informacji. W nowoczesnych biurach coraz częściej takie spotkania są zastępowane lub przynajmniej uzupełniane przez strefy, w których wiadomość czy wiedzę można opublikować, na przykład poprzez prostą tablicę korkową. Usprawnia to pracę biurze. Ponadto w niektórych biurach może istnieć konieczność szybkiego organizowania się w zespołach ad hoc, mogą być potrzebne miejsca do szybkiej prezentacji treści dla większej grupy osób, jak również mogą się bezpośrednio pojawiać klienci, których też trzeba odpowiednio przyjąć. Do tego dochodzi jeszcze potrzeba relaksu czy socjalizowania się, co może być realizowane przez przestrzenie nie wchodzące w skład samego biura i będące dla niego w pewnym sensie zewnętrznymi, ale czasami takie przestrzenie są integralna częścią obszaru roboczego i znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk pracy.

Organizacja przez strefowanie

Ważnym elementem budowy funkcjonalności biura jest zawsze jego strefowanie. Ma to znaczenie ze względu na to, że ułatwia planowanie poszczególnych funkcji, jak również zapewnia przejrzystość funkcjonalną przestrzeni. Zawsze wiadomo, co i gdzie powinno się robić. Jest to istotne niezależnie od tego, jakie funkcje w biurze zostały zidentyfikowane i co konkretnie będą robić osoby w nim pracujące. Wydzielanie funkcji może się odbywać poprzez mechanizmy czysto estetyczne, czyli na przykład inny rodzaj i kolor dywanu w danej strefie, jak również może mieć charakter bardziej namacalny, na przykład ścianki działowe.

Elementy uniwersalne

Niezależnie od konkretnych funkcji biura, funkcjonalna aranżacja musi zawsze opierać się też na podstawowych zasadach ergonomii. Muszą istnieć odpowiednie trakty w biurze, czyli korytarze, dzięki którym będzie można się łatwo przemieszczać. Konieczne jest korzystanie ze światła naturalnego tam, gdzie jest tylko taka możliwość. Wyposażenie konkretnych stanowisk pracy powinno być dopasowane dokładnie do charakteru pracy wykonywanej przy nich i tak dalej. Wszystko to są elementy wzajemnie się uzupełniające i na równi niezbędne.

stylowe biuro
Piękne wnętrze biurowe

Gdzie kupić meble do biura?

Można postawić na sklepy stacjonarne, ale jeżeli chcemy zaoszczędzić jak najwięcej, warto wybrać się do sklepu internetowego z meblami i właśnie tam złożyć zamówienie. Warto wiedzieć, że sklepy internetowe dysponują nie tylko gotowymi meblami z katalogów, ale mogą również na specjalne zamówienie firmy zrealizować zlecenie na meble na wymiar. Jest to doskonałe rozwiązanie, gdy nasze biuro jest nietypowe, przez co są problemy z kupnem gotowców. Kupując meble do firmy można także pomyśleć o zakupie mebli na raty, co w dzisiejszych czasach jest bardzo popularną metodą wykorzystywaną również przez duże przedsiębiorstwa.

Polecane wpisy