Balkon to miejsce, w którym człowiek chciałby zrelaksować się. Dla mieszkańców bloku jest to taka namiastka własnej działki. Niestety ciężko tu  o prywatność, ponieważ z każdej strony jest wystawiony na ciekawskie spojrzenia sąsiadów. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów osłon, dzięki którym będziemy mogli spokojnie wypocząć bez spojrzeń innych ludzi.

Ten problem znają doskonale miliony Polaków. Chcąc poopalać się na balkonie, poczytać książkę, popracować, a nawet pobawić się z dzieckiem to przestaje być możliwe przez wścibskie spojrzenia sąsiadki i jej ciekawość co tam robicie. Z takiego powodu właśnie ludzie rezygnują z korzystania ze swoich balkonów i staje się on bezużyteczny. Na szczęście są rozwiązania, dzięki którym życie może stać się przyjemniejsze. Mowa tu o osłonach balkonowych, dzięki nim zyskamy na prywatności, a dodatkowo będą chronić przed słońcem i nadadzą balkonowi walorów dekoracyjnych. Naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie spośród wielu osłon, ponieważ wybór jest całkiem spory.

Na co należy zwrócić uwagę kupując osłonę balkonową?

Decydując się na zakup osłon balkonowych powinniśmy zwrócić uwagę na ich funkcjonalność, a także wygląd. Ważny jest także materiał, z którego zostały wykonane oraz ich wytrzymałość na zniszczenia mechaniczne, a także warunki atmosferyczne.

Przed przystąpieniem do zakupu koniecznie należy dokładnie zmierzyć wymiary balkonu, aby wybrać osłonę odpowiedniej wielkości. Ważne jest również, by wybierać osłony wykonane z materiałów, takich jak wysokiej jakości tworzywa sztuczne lub aluminium, które zabezpieczą przed wiatrem, deszczem czy słońcem.

Ważnym czynnikiem jest również jakość mocowania, które powinno być stabilne i odporne na wykręcanie, co może być kluczowe, w przypadku balkonu często „atakowanego” przez wiatr.

Dobrą opcją są osłony balkonowe na systemie przesuwnym, dzięki którym łatwo można regulować stopień osłonięcia. Warto również zwrócić uwagę na wzornictwo osłon, aby dostosować je do stylu balkonu i swojego gustu.

Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem jest cena – warto porównać ceny różnych modeli osłon i wybrać tę optymalną do swojego budżetu.

Kupowanie osłony balkonowej wymaga zwrócenia uwagi na kilka ważnych elementów, takich jak wymiary, materiał, mocowanie, regulację stopnia osłonięcia, wzornictwo oraz cenę.

Które elementy należy osłonić?

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup osłon to pierwszym elementem, który warto osłonić jest barierka. Barierki to nic innego jak kompozycje z metalowych prętów bądź rurek, przez które niestety wszystko widać. W nowoczesnych blokach często barierki są szklane albo drewniane. W takim przypadku sąsiedzi mogą zobaczyć co trzymamy na balkonie i co tam robimy. My przecież chcemy zachować swoją prywatność i aby sąsiedzi nie mogli nam zaglądać na taras, dlatego z pomocą przychodzą osłony balkonowe wykonane z polietylenu albo tkanin zewnętrznych o oryginalnych nadrukach.

Przy wyborze osłony dobrze jest wybrać taki kolor, który będzie pasował do fasady, by jedno i drugie razem korespondowało i tworzyło spójną całość. W ten sposób balkon nie będzie rzucał się w oczy tylko współgrał z fasadą.

Do dyspozycji mamy także inne rodzaje osłon wykonane z wikliny, technorattanu czy nawet sztuczny bluszcz. Takie rozwiązania również są ciekawe i mogą nadać balkonowi modnych walorów estetycznych.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zasłonięcie balkonu roślinami. Założenie żywopłotu jest czasochłonne, jednak istnieje inne rozwiązanie. Można postawić ażurową kratkę i opleść ją pnączami, które stworzą naturalną, pięknie wyglądającą ścianę. Ewentualnie ciekawym pomysłem byłoby także ustawienie wysokich donic z kwiatami. Nie dość, że osłonią balkon, to dodatkowo pięknie go ozdobią.

Osłonięcie balustrady jest pierwszym krokiem do ochrony swojej prywatności, jednak należy pamiętać, że przez boki balkonu sąsiedzi także mogą nas podglądać, szczególnie wtedy jeśli balkony jednych sąsiadów i drugich są obok siebie. Z pomocą przychodzą markizy boczne, są to osłony, które stawia się na boku i otwiera albo zamyka w poziomie. Jest to idealny sposób, który pozwala całkowicie odgrodzić się od sąsiadów.

Przesłony zwijane to kolejny rodzaj osłony bocznej balkonu, który można zastosować wtedy kiedy chcemy osłaniać się przed sąsiadami tylko okazjonalnie. Taką przesłonę zwija się i rozwija w dowolnej chwili. Poszycie chowa się w zamontowanej do ściany kasecie. Wersji kolorystycznych jest naprawdę wiele, więc bez problemu można wybrać odpowiedni kolor dla siebie, do wyboru są modele o różnej wysokości, a także długości poszycia, dlatego każdy odnajdzie coś dla siebie.

W poradniku wymieniliśmy najpopularniejsze formy osłon balkonowych, które jednak powinny zadowolić większość użytkowników.

Polecane wpisy